|reklama|
biliardové stoly

Koniec televízneho analógu aj v L. Sliačoch :

2011-02-16 Hodnotenie článku [321] +|- [162] Diskusia k článku(0)


Proces digitalizácie televízneho vysielania pokračuje aj tento rok. V marci je na rade aj obec Liptovské Sliače. Ako sa pripraviť?

Spoločnosť Towercom, ktorá zabezpečuje pokrytie Slovenska analógovým a digitálnym televíznym a rozhlasovým signálom, v marci plánuje vypnúť vysielač na Úložisku pri Liptovskej Mare. Hovorca towercomu informoval, že vypnutie vysielača naplánovali na 24. marca. Bude sa týkať analógovej STV2 a TV Markízy. Digitálne vysielanie by mali spustiť do 7. apríla tohto roku. Pre príjem digitálnej televízie cez anténu budete potrebovať:
 • vonkajšiu alebo vnútornú anténu (vertikálna polarizácia - viď obrázok nižšie)
 • DVB-T prijímač (používajte odporúčané prijímače) alebo televízor so vstavaným DVB-T dekodérom
 • v prípade použitia externého DVB-T prijímača, tak aj prepojenie DVB-T prijímača s televízorom (najbežnejšie SCART káblom)
  Väčšina DVB-T prijímačov vie indikovať silu signálu a kvalitu signálu. Ak sú oba údaje nad 50%, mal by byť príjem v dostatočnej kvalite bez výpadkov.

  Podľa Liptovských novín je informovanosť občanov slabá, pričom o vypínaní nemali tušenia ani niektorí starostovia, niektorí aspoň tušili (Lisková, Vlachy, P.Ľupča). Hlavne starší obyvatelia obce, ktorí žijú osamotene, budú mať určite problémy, najmä ak vlastnia staré televízne prijímače. Investíciám do novej techniky sa asi nevyhnú, ak sa neuspokoja so zrnením. To môžu zneužiť rôzni podomoví predajcovia, preto dúfame, že sa do informačnej kampane zapojí aj obec. Riešením v našej obci je aj tak vzhľadom na nekvalitu signálu väčšinou satelitná technika, či už skylink, alebo digiTV. Uvidíme, ako sa to zmení po digitalizácii. Ak máte praktické skúsenosti s nastavovaním antény, alebo nastavením prijímača podeľte sa s nimi v diskusii. Možno niekomu ušetríte problémy s nastavovaním alebo zbytočne vyhodené peniaze za nepotrebnú techniku.
  Ku kvalitnému sledovaniu digitálnej terestriálnej televízie je nevyhnutné správne nainštalovanie vonkajšej smerovej antény s vertikálnou polarizáciou. Správne polohovanie a nasmerovanie antény pri vertikálnej polarizácii:
  Správne polohovanie a nasmerovanie antény
  Mapa pokrytia digitálnych multiplexov vysielača nad Liptovskou Marou:
  MUX2
  MUX3

  MUX (Multiplex) - súbor TV programov, rozhlasových programov a iných služieb, vysielaných v rámci jedného TV kanála alebo jedného frekvenčného bloku.

  Zdroj:
  towercom
  digimedia
  Liptovské noviny