|reklama|
biliardové stoly

Sobota: deň neandertálcov:

2011-03-12 Hodnotenie článku [357] +|- [195] Diskusia k článku(0)


Prvá teplá jarná sobota prebudila aj gény neandertálcov, ktorých je bohužiaľ aj v L.Sliačoch stále dosť. Svedčia o tom plochy vypálenej trávy v katastri obce.

S tichou toleranciou predstaviteľov obce počítajú vypaľovači trávy v L. Sliačoch. Napriek každoročnému vypaľovaniu trávy sme nepočuli, že by bol niekto sankcionovaný, aj keď podľa zákona o ochrane pred požiarmi je zakázané vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov. Ale keď aj pracovníci VPP pod patronátom obecného úradu pália zvyšky spílených stromov, ťažko hovoriť o predstaviteľoch obce, že majú dostatok empatie voči životnému prostrediu. Smutné a bohužiaľ pravdivé konštatovanie.
Hovorkyňa Krajského riaditeľstva (KR) Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline Miroslava Ondrichová pre Liptovské noviny uviedla: "Za vypaľovanie porastov bylín, kríkov a stromov môže dostať fyzická osoba pokutu do výšky 331 eur." Nejde len o pokutu, ale hlavne o znepríjemňovanie života spoluobčanom, zbytočne chcete vetrať, alebo sušiť prádlo na čerstvom vzduchu, keď máte suseda myslením v praveku. Vtedy bolo na programe dňa heslo "vyklčuj a vypáľ, aby si prežil". Súčasní neandertálci však vypaľujú porasty kvôli vlastnej lenivosti. Na jar suchú trávu vypália, celý rok sa pozerajú, ako do jesene narastie nová, a ďalší rok sa všetko opakuje. Na archívnych fotografiách sa dá odsledovať, že sa jedná väčšinou o rovnaké parcely, ktoré zjari pravidelne sčernejú. Pár ich je aj na fotografiách z dneška.


Sobota: deň neandertálcovSobota: deň neandertálcovSobota: deň neandertálcovSobota: deň neandertálcovSobota: deň neandertálcovSobota: deň neandertálcov