|reklama|
biliardové stoly

Jarné štebotanie motorových píl:

2011-04-01 Hodnotenie článku [358] +|- [214] Diskusia k článku(1)


FEJTÓN: V istej vieske sa namiesto štebotania vtáčkov k jari ozýval rev motorových píl. Tie sa bez zmilovania zahryzli do desaťročia rastúcich stromov, chceli zničiť hniezda konkurencie lietajúcich poslov jari. Niektorí obyvatelia viesky dokonca protestovali. Prečo?
Karikatúra ĽUBORa BENKOVIČa
Nie preto, že by im bolo ľúto vtáčkov a nemo rastúcich zelených svedkov úpadku ľudského myslenia.
Nie preto, že by sa im slzy tlačili do očí pri pohľade na padajúci strom.
Ale preto, lebo im miestny papaláš povedal, že stromy sú majetkom pána Váhu a Tatier.
A tak sa ubiedený poddaný ľud vrhol na zelených svedkov ich hlúposti: Sú to naše stromy, teda vlastne naše DREVO! A kresťania pod rúškom diabolskej tmy kradli ako straky, drancovali SVOJU prírodu. Pred očami Najvyššieho ničili jeho dielo, ba ani spovedať sa z toho nebudú. Zbožný miništrant v komisii sa len prizeral: Veď sú to naši, nech si prilepšia, len nech mám kľud a klub. Smutné Calvinovo konštatovanie
Stromy padali, traktorčeky vrčali, a drevo putovalo do dvorov natešenej lúzy. Tam si bude v pokoji hniť a čakať na svoj ďalší osud. Stačí sa prejsť po vieske, koľko dreva hnije bez úžitku vo dvoroch. A lúza sa teší, ako vybabrala s pánom Váhu a Tatier. Netuší, že vybabrala hlavne sama so sebou. Kto by však v tejto dobe myslel na budúcnosť?
Pred dvadsiatimi rokmi, bohužiaľ dnes už nebohý učiteľ, pri skúšaní dejín nevedomých detí z viesky predpovedal: Ak budete takto ďalej pokračovať, bude to tu za chvíľu len betón a tupota. Bojím sa, že ten čas prichádza.

P.S. Od 1. apríla do 30. septembra je vegetačné obdobie, v ktorom vyhláška MŽP SR č. 24/2003 zakazuje výrub stromov


Smutná karikatúraSmutné porovnanieSmutné porovnanieSmutné porovnanieSmutné porovnanie